تماس سریع
تفاوت بین سیستم اینتر کولر و افتر کولر

تفاوت بین سیستم اینتر کولر و افتر کولر

تاریح انتشار : يك شنبه چهاردهم آبان ماه 1402

تفاوت بین سیستم اینتر کولر و افتر کولر

سیستم اینتر کولر و افتر کولر

در رابطه با نام گذاری این سیستم اینتر کولر و افتر کولر اختلاف هایی وجود دارد. هر شرکتی بنا به نوع کاربری خود این سیستم را نامگذاری  می کند. اما آنچه که مشخص است اگر بخواهیم ریشه یابی لغوی کنیم افترکولر و اینترکولر از نوع معانی کلمه افتر بعد و اینتر داخل، که محل بحث نیست.

عملکرد اینتر کولر و افترکولر به چه صورت است؟

به طور کلی، هر دو به عنوان کولرهای هوای شارژی شناخته می شوند که اغلب در موتورهای احتراق داخلی توربوشارژ و سوپرشارژ استفاده می شوند.

عملکرد اصلی کولر هوای شارژ این است که هوای فشرده شده توسط توربوشارژر/سوپرشارژر را قبل از ورود به موتور خنک کند. در نهایت آن را به دمای پایین تری کاهش می دهد و اجازه می دهد هوای بیشتری برای افزایش احتراق سوخت وارد شود. تقریباً تمام سیستم های صنعتی نیاز به خنک کننده های اضافی دارند. در برخی از سیستم ها، افترکولرها جزء جدایی ناپذیر پکیج کمپرسور هستند، در حالی که در بسیاری از سیستم ها افترکولر یک قطعه مستقل از تجهیزات است. برخی از سیستم ها هر دو را دارند.

اما به لحاظ تاریخچه‌ای اولین بار در موتورهای پیستونی هواپیما سیستم شارژ هوای موتور با نام افترکولر در دهانه وردی هوای موتور تعبیه شده بود و  مورد استفاده قرار گرفت .که توسط جریان هوای تولیدی ملخ و جریان هوای عبوری در اطراف رادیاتور ورودی خنک میشد.

افترکولر چیست؟

افترکولر یک مبدل حرارتی مکانیکی است که هوا را به محض تخلیه از کمپرسور بین 5 تا 20 درجه فارنهایت دمای محیط خنک می کند. این یک دستگاه مکانیکی است که از مجموعه ای از لوله ها و باله ها تشکیل شده است که از هوای محیط برای متراکم کردن رطوبت در هوای فشرده استفاده می کند. 

این دستگاه در نقطه ای پس از فشرده شدن هوا نصب می شود. آنها با هوا یا آب خنک می شوند. افتر کولرهای هوا خنک، به، هوا به هوا معروف هستند و از هوای محیط برای خنک کردن هوای فشرده گرم استفاده می کنند. افتر کولرهای آب خنک، به عنوان هوا به آب شناخته می شوند و از آب برای خنک کردن هوا استفاده می کنند. گرمای هوای فشرده به آب منتقل می شود و با شروع خنک شدن هوای فشرده، بخار آب تشکیل می شود. این باعث انتقال حرارت بهتر بدون نیاز به برق می شود.

اینترکولر چیست؟

اینترکولر یک مبدل حرارتی مکانیکی است که در موتورهای توربوشارژ برای خنک کردن هوای فشرده به دمای نزدیک محیط استفاده می شود تا بازده حجمی آنها افزایش یابد. با این حال، برخلاف افترکولر، هوای فشرده شده توسط توربوشارژر/سوپرشارژر را قبل از ورود به موتور خنک می کند و اجازه می دهد هوای بیشتری وارد موتور شود. چگالی هوا را نیز افزایش می دهد که هم کارایی موتور و هم قدرت را افزایش می دهد. 

در این خصوص این نتیجه حاصل شد. که خنک‌کننده های هوای ورودی به موتور (دارای توربوشارژر) که بین توربوشارژر و منیفولد هوا قرار میگیرند. اینترکولر و آنهایی که قبل از توربو شارژ موتور قرار میگیرند افترکولر نام گذاری می شوند. منتهی در حال حاضر قاعده خاصی وجود ندارد که بر مبنای معانی لغوی آنها این دوسیستم نصب و نام گذاری بشود.

در کدام ماشین آلات نصب میشود؟

اینترکولر در موتورهای با عملکرد بالا که مجهز به توربوشارژر یا سوپرشارژر هستند نصب می‌شود. برای مثال ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی و …

یکی از قطعات اصلی دیزل ژنراتور اینتر کولر و افتر کولر است که با استفاده از این دو اجزا میتوانید راندمان و کیفیت کار را افزایش دهیم.

×